Керування дозволамиКерування дозволами

Інформація для пацієнта

Шановні відвідувачі!

Запрошуємо Вас приєднатись до нашої спільноти на Фейсбук-сторінці департаменту охорони здоров`я міської ради за посиланням: https://www.facebook.com/pg/%D0%94%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82-%D0%BE%D1%85%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8-%D0%B7%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B2%D1%8F-%D0%92%D1%96%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D1%97-%D0%BC%D1%96%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D1%97-%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-102465734446212/about/?ref=page_internal

ПАМ'ЯТКА. ПРОФІЛАКТИКА ОТРУЄНЬ ГРИБАМИ

гриби.jpg

Причини отруєння грибами.

Основною причиною отруєння грибами є наявність в їх плодових тілах токсинів. Крім цього, гриби акумулюють важкі метали, радіонукліди, пестициди з ґрунту. Серед 3000 різновидів всіх існуючих шапинкових грибів до їстівним відноситься тільки 400 видів. Решта вважаються отруйними або умовно їстівними. Отруєння грибами відносять до біологічних отруєнь, це одне з найпоширеніших сезонних харчових отруєнь. Його причиною є вживання в їжу грибів, які можна розділити на три групи: власне, отруйні, умовно їстівні, їстівні, але накопичили отруйні речовини, які надають їм якісно нові властивості. Найбільшу загрозу здоров'ю представляють такі види грибів: бліді поганки, червоні і пантерний мухомори, сатанинські гриби, партерні гриби, свинушки, несправжні опеньки, жовчні гриби, лепіота,
Поширеною причиною отруєнь грибами стає накопичення в тканинах грибний капелюшки (в меншій мірі - ніжки) радіонуклідів, найактивнішим з яких є цезій. Найбільш небезпечними в цьому відношенні є трубчасті гриби: польський гриб, маслюк, моховик, а також горькушки і корбан.

До сильно накопичують відносять також Сироїжку, молочні судини, зеленушку. Підберезник, підосичники, білий гриб, лисичка і сіра рядовка володіють середньої здатністю до накопичення радіонуклідів. Найбезпечніші з цієї точки зору - опеньки, гриб-парасолька строкатий, перловий дощовик, глива, печериця.

Поради грибникам.

Основні профілактичні заходи повинні бути відомі не тільки новачкам, але і досвідченим грибникам зі стажем. Якщо будуть дотримані прості правила, то ймовірність отруєння значно знизиться. Профілактика включає в себе такі пункти:

- Не збирайте гриби, які вам не відомі. Якщо виникли сумніви - гриб краще викинути, не варто класти його до інших грибів.

- уникайте збору старих і червивих грибів.

- гриби, які ростуть біля доріг, залізничних колій, біля заводів, промислових зон або на території радіаційного зони збирати виключно не можна, так як вони ввібрали в себе токсичні речовини, що знаходяться в грунті.

- при зборі гриба слід звернути увагу на колір капелюшка і губки, ніжку, наявність кілець на ніжці, трубчастий гриб або пластинчастий.

- не можна збирати гриби в поліетиленовий пакет, краще всього підійде кошик.

- при кімнатній температурі гриби зберігати не більше 3 годин.

- для зберігання врожаю не використовувати оцинковану або алюмінієвий посуд.

- перед приготуванням будь-який вид грибів повинен ретельно очищатися і відварюватися.
- дітям та особам з ослабленим здоров'ям краще уникати вживання в їжу грибів

- при консервації грибів ретельно дотримуватися технології, стерилізувати тару, а також не зберігати грибні консерви більше 6 місяців, і відразу ж викидати роздувся банки.

- також варто зауважити, що вживання деяких умовно-їстівних грибів зі спиртними напоями може викликати реакцію алкоголю і токсинів, що входять до складу грибів, посиливши їх дію і викликавши сильне отруєння.

Перші ознаки отруєння з'являються протягом 20 хвилин - 18 годин. Крім характерних порушень в роботі органів травлення може спостерігатися озноб, похолодання кінцівок, головні болі і запаморочення.

Поради покупцям.

Якщо ви купуєте вже зібрані гриби, пам'ятайте, що не можна купувати сушені, солоні, мариновані та консервовані гриби у випадкових осіб і в місцях несанкціонованої торгівлі.

Не рекомендується купувати свіжі або сушені гриби в місцях стихійної торгівлі або купувати грибні консерви в банках із засуканими кришками, приготовані в домашніх умовах.

На ринках і ярмарках до продажу гриби непромислового виробництва допускаються тільки після проведення експертизи, яка проводиться для контролю якості надходять у продаж продуктів.
Експертиза покликана визначити якість грибів, їх цілісність, вміст радіонуклідів. Тільки після проведення експертизи видається дозвіл на реалізацію продукції.

Якщо ви купуєте вже зібрані гриби в магазинах і супермаркетах, уважно розглядайте упаковку з грибами, вони не повинні бути загнили або зіпсованими. Не купуйте гриби, якщо порушена цілісність упаковки або упаковка брудна. Також не купуйте гриби, якщо на упаковці немає етикетки, листів-вкладишів і взагалі відсутня інформація про товар.


Надання допомоги при отруєннях різними видами грибів.


Перш ніж надавати будь-яку допомогу потерпілому, слід дотримуватися двох рекомендацій: при перших ознаках отруєння відразу ж викликати швидку, і не намагатися самостійно застосовувати будь-які препарати для лікування.

До приїзду швидкої допомоги слід промити хворому шлунок: для цього йому потрібно один за одним випити 6 склянок чистої кип'яченої води, а після викликати у себе блювоту. Потім продовжувати цей алгоритм до тих пір, поки не буде виходити чиста вода, без домішок їжі.

Обов'язково збережіть залишки грибів, які вживалися в їжу. З їх допомогою лікар зможе встановити причину отруєння і правильно підібрати лікування.

Після промивання шлунка можна дати випити проносне або поставити клізму. Допускається вживання білого або активованого вугілля. Інші препарати строго заборонені, так як можуть вплинути на перебіг хвороби та ефективність лікування.

По приїзду швидкої вирішується питання про необхідність госпіталізації в стаціонар.

Будьте уважні при збиранні грибів, їх обробці та приготуванні!

 

 

защита от коронавируса плакат.png

 

Рекомендації для населення Центр гром. здоров'я.png

 

Алгоритм поведінки для пацієнта

Що робити, якщо у вас симптоми COVID-19?

1. Залишайтесь вдома.

2. Подзвоніть своєму лікареві.

3. Опишіть своєму лікарю симптоми, історію подорожей. Окремо потрібно розповісти, чи були ви в контакті з людьми, які потенційно можуть бути інфіковані (наприклад, такими, що повернулися з країн з місцевим розповсюдженням вірусу).

4. Виконуйте інструкції свого лікаря.

5. При невідкладних станах - температура вище 38, яка не збивається, та утруднене дихання - набирайте 103.

Пам'ятайте, більшість респіраторних захворювань мають схожі симптоми.

Підстави для підозри COVID-19:

- кашель;

- ускладнене дихання;

- підвищена температура;

- протягом останніх 14 днів ви перебували в країні, де зафіксовано COVID-19;

- контактування з людиною, інфікованою коронавірусом.

Якщо ви маєте симптоми COVID-19, не потрібно негайно йти до свого лікаря або в найближчу лікарню.

Не потрібно самостійно приймати рішення та йти на тестування стосовно наявності COVID-19. По-перше, рішення про необхідність тестування приймає ваш сімейний лікар або терапевт. По-друге, в лабораторії та лікарні збільшується ризик підхопити вірус, якщо поруч буде людина з коронавірусом.

Не потрібно робити тест на коронавірус людині зі звичайним ГРВІ.

 

Перше, що потрібно зробити, це - подзвонити лікарю, з яким укладено декларацію. Якщо ви не уклали декларацію, одразу телефонуйте на гарячу лінію з питань коронавірусу у вашій області, на гарячу лінію МОЗ 0-800-505-201 або Центру громадського здоров'я +38 044 425 43 54. Також можна подзвонити на Урядовий контакт-центр за номером 1545.

Подальший алгоритм дій вам скаже ваш лікар або оператор контакт-центру, на який ви зателефонували.

Запишіть та розмістіть так, щоб знайти найшвидше, наступні номери телефонів:

  • - номер реєстратури центру надання первинної медико-санітарної допомоги, в якому ви обрали свого лікаря;
  • - номер мобільного вашого сімейного лікаря або терапевта;
  • - в кожній області працює цілодобова гаряча лінія з питань коронавірусної інфекції. Знайдіть та запишіть цей номер також.

Подбайте про те, щоб у ваших батьків, бабусь, дідусів та інших літніх родичів також були номери телефонів, за якими вони можуть звернутися за консультацією та допомогою.

Що робити для профілактики коронавірусу та зменшення ризику поширення?

1. Бути свідомими та зменшити соціальну активність.

2. Зберігати спокій і не панікувати.

3. Використовувати та розповсюджувати інформацію тільки з перевірених джерел.

4. Дбати про гігієну рук, приміщення, а також речей, якими найчастіше користуєтеся (наприклад, мобільного телефону та комп'ютера).

5. Уникати рукостискання та поцілунків при зустрічі з друзями, колегами, знайомими, сусідами тощо.

6. Організувати для співробітників умови для дистанційної роботи.


Джерела достовірної інформації

  1. Офіційний веб-сайт Національної служби здоров'я https://nszu.gov.ua
  2. Сторінка Національної служби в фейсбук https://www.facebook.com/nszu.ukr, для пацієнтів - https://www.facebook.com/nszu.care.
  3. Телеграм-канал НСЗУ https://t.me/NSZU_gov
  4. Офіційний веб-сайт МОЗ http://www.moz.gov.ua
  5. Офіційна сторінка МОЗ у фейсбук https://www.facebook.com/moz.ukr
  6. Офіційний телеграм-канал Міністерства охорони здоров'я Коронавірус_інфо https://t.me/COVID19_Ukraine
  7. Telegram-бот МОЗ із відповідями на найпоширеніші питання про коронавірус https://t.me/COVID19_Ukraine_Bot https://t.me/COVID19_Ukraine_Bot
  8. Відповіді на основні запитання про COVID-19 http://covid19.com.ua
  9. Сайт Центру громадського здоров'я https://phc.org.ua
  10. Сторінка Центру громадського здоров'я  https://www.facebook.com/phc.org.ua
  11. Для тих, хто воліє читати англійською: сайт Національної служби здоров'я Великобританії - https://www.nhs.uk,
  12. сайт ВООЗ. http://www.euro.who.int/en/home.

     

У рaзі появи перших симптомів ГРВІ, високої температури :

невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря в телефонному режимі або на ресепшн центру первинної медико-санітарної допомоги за місцем обслуговування чи місцем проживання за вказаними нижче телефонами, або викличте екстрену медичну допомогу, повітомте попередню історію подорожей, якщо такі є.

Центр первинної медико-санітарної допомоги №1:

Амбулаторія (вул. Москаленка, 42) – контактний телефон: 56-35-18,

Амбулаторія (Зерова, 13)контактний телефон: 27-69-97,

Амбулаторія (вул. Антонова, 44-а) – контактний телефон: 66-81-92 

Центр працює:  

пн-пт. з 08:00 до 20:00 години

сб: з 09.00 до 16.00 години

нд: з 09.00 до 16.00 години 

святкові дні: з 09.00 до 12.00 години

(понеділок 09.03.2020 року: з 09.00  до 16.00 години)

Центр первинної медико-санітарної допомоги №2:

Амбулаторія (вул. Скалецького, 33) – контактний телефон:  67-27-35
Амбулаторїя (вул. Магістратська, 44)  - 67-02-24, 67-03-34
Амбулаторія (вул. Магістратська, 44) - 67-53-94

Амбулаторія (вул. Черняхівського, 82) - 57-12-74

Центр працює:  

пн-пт. з 08:00 до 20:00 години

сб: з 09.00 до 16.00 години

нд: з 09.00 до 16.00 години 

святкові дні: з 09.00 до 12.00 години

(понеділок 09.03.2020 року: з 09.00  до 16.00 години)

Центр первинної медико-санітарної допомоги №3:

Амбулаторія (вул. Хмельницьке шосе, 96) – контактний телефон:  46-02-63
Амбулаторія (вул. Воїнів Інтернаціоналістів, 10)  - 46-01-10

Центр працює:  

пн-пт. з 08:00 до 20:00 години

сб: з 09.00 до 16.00 години

нд: з 09.00 до 16.00 години 

святкові дні: з 09.00 до 12.00 години

(понеділок 09.03.2020 року: з 09.00  до 16.00 години)

Центр первинної медико-санітарної допомоги №4:

Амбулаторія (вул. Станіславського, 36) – контактний телефон:  61-89-37
Амбулаторія (вул. С.Зулінського, 37)  - контактний телефон:  65-90-45

Амбулаторія (вул. Київська, 68) - контактний телефон:  66-41-29
Амбулаторія (вул. Замостянська, 18) – контактний телефон: 55-43-77                             Амбулаторія (вул. Стеценка, 48) – контактний телефон: 61-28-15

Амбулаторія (Хутір Шевченка, вул. Чернігівська, 1) - контактний телефон: 55-62-82

Центр працює:  

пн-пт. з 08:00 до 20:00 години

сб: з 09.00 до 16.00 години

нд: з 09.00 до 16.00 години 

святкові дні: з 09.00 до 12.00 години

(понеділок 09.03.2020 року: з 09.00  до 16.00 години)

Центр первинної медико-санітарної допомоги №5:

Амбулаторія (вул. Замостянська, 49) – контактний телефон:   60-24-49
Амбулаторія (вул. Чумацька, 217)  - контактний телефон:  68-89-97

Амбулаторія (вул. Я.Шепеля, 23) - контактний телефон:  68-94-11
Амбулаторія (вул. Д.Нечая, 77-а) – контактний телефон: 68-81-61

Амбулаторія (вул. Маяковського, 138) – контактний телефон : 60-59-60

Амбулаторія (провулок 1-й Український, 6-а) - контактний телефон: 68-60-91

Центр працює:  

пн-пт. з 08:00 до 20:00 години

сб: з 09.00 до 16.00 години

нд: з 09.00 до 16.00 години 

святкові дні: з 09.00 до 12.00 години

(понеділок 09.03.2020 року: з 09.00  до 16.00 години)

 

 

Додаток до листа Міністерства охорони здоров’я України

від «26» лютого 2020 р. № 26-04/5519/2-20

Пам’ятка про самоізоляцію

Що означає «самоізоляція»?

Самоізоляція – це, в першу чергу, утримання від контакту з іншими для того, щоб зменшити ризик інфікування. Самоізоляція виключає будь-які ситуації, коли ви тісно контактуєте з іншими людьми (наприклад, близький контакт віч-на-віч на відстані менше, ніж 2 метри, або тривалістю понад 15 хвилин).

Виключенням є лише звернення за медичною допомогою (тільки після консультації телефоном).

Якщо ви не впевнені, чи потребуєте ви самоізоляції, або не знаєте до кого звернутися, будь ласка, зателефонуйте на Урядову гарячу лінію: 1545

Для кого потрібна самоізоляція?

Самоізоляція потрібна, в першу чергу, якщо:

ВиочікуєтерезультатівтестунановийкоронавірусCOVID-19.

Якщовиблизькоконтактувализособами щозахворілинаCOVID-19.

ЯкщовинещодавноповернулисьізпровінціїХубейКитайськоїНародноїРеспубліки Ірану ПівнічноїКореїокремихрегіонівІталії(Ломбардія П’ємонттаВенето абозіншихкраїнпроякіповідомляєтьсянасайтіМіністерстваохорониздоровяУкраїни– навітьякщоувасвідсутнісимптоми.

ЯкщовинещодавноповернулисьізКитаю(окрімпровінціїХубей, Таїланду Японії ПівденноїКореї Сінгапуру Малайзії Тайванютавідчуваєтекашель ускладненнядиханнятаабопідвищеннятемператури.

Скількитриваєсамоізоляція

Якщовамбулорекомендованоабовиприйнялирішенняпросамоізоляцію вонаповиннатриватинеменше, ніж14 днівздатинастаннявипадку якийставпричиноюсамоізоляції(подорож контактзхворимтощо).

Якпідготуватисьдосамоізоляції

Спробуйтесплануватичассамоізоляціїтак щобувасневиникалонеобхідностівиходитиздомучиприймативідвідувачівтагостей.

Поясність це друзям та родичам а також обговоріть можливість дистанційної роботи із роботодавцем

Збережітьконтактивашоголікаря тапопередньоповідомтейогопропричинирішенняпросамоізоляцію атакожоберітьконтактнуособузколавашихдрузівабородичів докоговибудетезвертатисьвпершучергузадопомогою.

Щоробити якщоВипроживаєтенеодні

Якщовипроживаєтезсімєючисусідами потрібноізолюватисьвокремійкімнаті якадобрепровітрюється. Якщоєможливістькористуватисьокремоюванноюкімнатоютааботуалетом атакожготуватиїжутахарчуватисьокремо– зробітьце

Незабувайтепрозагальнугігієну регулярнемиттярукізмилом прибирання втомучислівологеприбиранняповерхонь гігієнукашлю, використовуйтеодноразовісерветкитахустинки Підчаснеобхіднихконтактівізлюдьмизавждиодягайтемедичнумаскутавикидайтеїїпіслявикористанняабозабруднення

Якщоувасєдомашніулюбленці ізолюйтесебевіднихтакож абохочабмаксимальномінімізуйтеконтактізними

Якорганізуватидоставкухарчовихпродуктів?

Спробуйтемінімізуватипоходивмагазини Якщоєможливість, попросітьдрузівабородичівдоставлятиВампродуктихарчуваннятанеобхідніпокупкидовхіднихдверейабокористуйтесьпослугамидоставкиздистанційноюоплатою.

Щоробити якщоВамнеобхіднопокинутижитло

ЯкщоуВасвиниклагостранеобхідністьпокинутимісцесамоізоляції– одягайтемаскутамінімізуйтеконтактиізлюдьми. Користуйтесьантисептикомдляруктадотримуйтесьгігієникашлю

ЩоробитиякщовВасзявилисьсимптоми

ЯкщопідчассамоізоляціїуВасзявилисьсимптоми(кашель ускладненедихання підвищенатемпература, діарея) – негайнозвернітьсязамедичноюдопомогоютаповідомтепросвоюісторіюподорожейтаможливіконтактизособами хвориминагострівіруснізахворювання.

 

Основні заходи профілактики, яких необхідно дотримуватись при відвідуванні країн, де були зареєстровано випадки nCoV:

  • уникати тісного контакту з людьми,  що мають симптоми  гострої респіраторної інфекції;
  • частіше мити рук з милом, особливо після прямого контакту з хворими людьми або їх оточенням;
  • уникати тісного контакту з тваринами на фермах або у дикій природі;
  • люди з симптомами гострої респіраторної інфекції повинні дотримуватися правил поведінки при кашлі (не підходити надто близько до співрозмовників, використовувати одноразові серветки при кашлі та чханні, мити частіше руки, максимально скоротити контакти з іншими людьми).
      

    Рекомендації:

    Базуючись на наявних доказах та інформації, ВООЗ розробила перелік рекомендацій.

    - У разі відвідування зооринків або ринків із продуктами тваринного походження, дотримуйтеся таких правил:

    - уникайте контакту з хворими тваринами або зіпсованими продуктами тваринного походження;

    - мийте руки з милом після торкання тварин або продуктів тваринного походження;

    - уникайте будь-якого контакту з безхатніми тваринами, що можливо проживають на території зооринку;

    - не торкайтесь очей, носа та рота брудними руками;

    - уникайте контакту з потенційно зараженими (контамінованими) тваринними залишками або рідинами на ґрунті або частинах предметів магазину або зооринку;

    - уникайте споживання сирих або недостатньо оброблених продуктів тваринного походження. Потрібно належним чином термічно обробляти  сире м'ясо, м'ясні субпродукти,  молоко  та слідувати належним практикам приготування харчових продуктів.

    Рекомендації для груп ризику:

    Групам професійного ризику (працівники бійні, ветеринари, працівники зооринків, а також інші особи, що займаються поводженням з живими тваринами та продуктами тваринного походження) слід дотримуватись таких правил:

    - слідкуйте за належною особистою гігієною;

    - використовуйте захисні накидки, рукавиці, маски під час поводження з тваринами або свіжими продуктами тваринного походження;

    - уникайте контакту з рідинами організму тварин, якщо не використовуєте захисне спорядження;

    - дезінфікуйте та мийте захисне спорядження щоденно;

    - зберігайте захисний одяг та спорядження після обробки у відведеному місці на роботі для попередження можливого інфікування через захисне спорядження інших осіб;

    - мертві тварини повинні бути безпечно похованими або знищеними;

    - будьте уважними та інформуйте про будь-які нетипові захворювання у тварин відповідні інстанції.